Tidtabell Våren 2018

Tidtabellen på Google Maps

  * = körs ej under skolloven
Måndag/Maanantai 15.1, 12.2, 12.3, 9.4, 7.5, 4.6
9.25-9.45 Lövkulla Strömkarlsgränd 4/Koskenlaskijankuja 4
10.00-10.30 Fiskarin päiväkoti
10.45-11.00 Stensjövägen 37 / Kivijärventie 37
11.10-11.25 Fiskars pensionärsbostäder / Fiskarin eläkeläisasunnot
11.40-11.55 Sofiahemmet / Sofiankoti
12.35-12.50 Kungsvägen 1301 / Kuninkaantie 1301
13.00-13.10 Tväråvägen 115 / Tväråntie 115
13.15-13.30 Kockbölevägen 10-14 / Kockbölentie 10-14
   
Måndag/Maanantai 29.1, 26.2, 26.3, 23.4, 21.5 och 18.6
14.50-15.05 Bollstavägen 10 / Bollstantie 10
15.20-15.35 Stensjövägen 37 / Kivijärventie 37
15.45-16.00 Fiskars pensionärsbostäder / Fiskarin eläkeläisasunnot
16.10-16.25 Sofiahemmet / Sofiankoti
16.55-17.10 Trollshovdavägen 30 / Trollshovdantie 30
17.20-17.35 Svenskby Koskisvägen 125 / Koskentie 125
17.50-18.05 Korsning Koskisvägen & Munajärvsvägen / Risteys Koskentie & Munajärventie
18.25-18.40 Bjärnåvägen 233 / Perniöntie 233
18.55-19.10 Grabbskogvägen 312 / Grabbskogintie 312
   
Måndag/Maanantai 8.1, 5.2, 5.3, 30.4, 28.5
15.25-15.40 Korsning Skåldövägen & Sommarövägen / Risteys Skåldöntie & Sommaröntie
15.50-16.05 Baggö brygga P-plats / Baggön laiturin P-alue
16.45-17.00 Korsning Norrbyvägen & Svarvarsvägen / Risteys Norrbyntie & Svarvarsintie
17.15-17.30 Korsning Köpbölevägen & Ersövägen / Risteys Köpbölentie & Ersöntie
17.40-17.55 Box brygga / Boxin laituri
18.15-18.30 Rösund brygga / Rösundin laituri
19.00-19.15 Snappertuna Kockens torg
   
Måndag/Maanantai 19.2, 19.3, 16.4, 14.5, 11.6
16.00-16.15 Korsning Höstnäsvägen & Lövövägen / Risteys Höstnäsintie & Lövöntie
16.25-16.40 Snappertuna Kockens torg
16.55-17.10 Korsning Norrbyvägen & Lövsundsvägen / Risteys Norrbyntie & Lövsundintie
17.35-17.50 Korsning Jomalviksvägen & Gullövägen / Risteys Jomalvikintie & Gullöntie
18.25-18.40  Korsning Torsövägen & Uvalavägen / Risteys Torsöntie & Uvalantie
19.00-19.15 Korsning Skåldövägen & Skåldö bryggväg / Risteys Skåldöntie & Skåldön laituritie
19.25-19.40 Korsning Skåldövägen & Sommarövägen / Risteys Skåldöntie & Sommarsöntie
   
Tisdag/Tiistai 9.1, 6.2, 6.3, 3.4, 29.5
15.40-15.55 Korsning Fiskarsvägen & Harabackavägen / Risteys Fiskarsintie & Harabackantie
16.20-16.35 Bagarvägen 2 / Leipurintie 2
16-50-17.05 Korsning Backgrändsvägen & Brasbyvägen / Risteys Backgrändintie & Brasbyntie
17.20-17.35 Korsning Mangårdsv. & Långlidsv. & Risteys Manngårdintie & Pitkäntörmäntie
17.55-18.10 Korsning Törvesbrovägen & Gösbackavägen / Risteys Törvesbrontie & Gösbackantie
18.20-18.35 Korsning Finbyvägen & Finnängsvägen / Risteys Finbyntie & Finnängintie
19.00-19.20 Korsning Båsa byväg & Jeppängsvägen / Risteys Båsan kylätie & Jeppängintie
   
Tisdag/Tiistai 20.2, 20.3, 17.4, 15.5, 12.6
15.45-16.00 Bruksvägen 9 / Ruukintie 9
16.10-16.25 Stenåkersvägen / Kivipellontie
16.40-16.55 Fågelbackavägen 1 / Lintumäentie 1
17.15-17.30 Korsning Fiskarsvägen & Harabackavägen / Risteys Fiskarsintie & Harabackantie
18.00-18.15 Björkuddsvägen 85 / Björkuddintie 85
18.50-19.05 Kullanäset 100 / Kullaanniemi 100
19.15-19.30 Skogbölevägen 391 / Kuovilantie 391
   
Tisdag/Tiistai 16.1, 13.2, 13.3, 10.4, 8.5, 5.6
14.30-15.00 Mäntykoto daghem / Mäntykodon päiväkoti
15.15-15.30 Korsning Langansbölevägen & Örnvägen / Risteys Langansbölentie & Kotkantie
15.40-15.55 Korsning Horsbäcksvägen & Spovsvängen / Risteys Hosrbäckintie & Kuovinkaari
16.30-16.45 Korsning Trollbölevägen & Kaptensvägen / Risteys Trollbölentie & Kapteenintie
17.00-17.15 Korsning Skogbyvägen & Strandsvängen (FBK) / Risteys Skogbyntie & Rantakaari (VPK)
17.30-17.45 Korsning Leksvallvägen & Plantskolevägen / Risteys Leksvallintie & Taimitarhantie
18.00-18.15 Sköldargårdsvägen 5 / Sköldargårdintie 5
18.25-18.40 Österbyvägen 52 (vid kiosken) / Österbyntie 52 (kioskin vieressä)
18.55-19.10 Korsning Båssabölevägen & Båssakärrsvägen / Risteys Båssabölentie & Båssasuontie
19.15-19.30 Korsning Bodasvängen & Hallonvägen / Risteys Bodankaari & Vadelmatie
   
   
Tisdag/Tiistai 30.1, 27.2, 27.3, 24.4, 22.5, 19.6
   
14.30-15.00 Mäntykoto daghem / Mäntykodon päiväkoti
15.20-15.35 Sköldargårdsvägen 5 / Sköldargårdintie 5
15.45-16.00 Österbyvägen 52 (vid kiosken) / Österbyntie 52 (kioskin vieressä)
16.15-16.30 Korsning Trollbölevägen & Galeasgränd / Risteys Trollbölentie & Kaljaasikuja

16.40-16.55

Korsning Prästkullavägen & Krokbyvägen / Risteys Prästkullantie & Krokbyntie
17.05-17.20 Korsning Ingvalsbyvägen & Nitlaxvägen / Risteys Ingvalsbyntie & Nitlaxintie
17.30-17.45 Korsning Nitlaxvägen & Brutubölevägen / Risteys Nitlaxintie & Brutubölentie
18.00-18.15 Korsning Vimonbölevägen-Finbygrändsväg/ Risteys Vimonbölentie-Finbygrändintie
18.25-18.40 Vimonbölevägen 228 / Vimonbölentie 228
18.55-19.15 Korsning Basabölevägen-Öbyvägen / Risteys Basabölentie-Öbyntie
   
Onsdag/Keskiviikko 10.1, 24.1, 7.2, 21.2, 7.3, 21.3, 4.4, 18.4, 2.5, 16.5, 30.5, 13.6
8.30-8.45 Billnäs daghem
9.00-9.20 Sandbo daghem
9.40-10.05 Pojo daghem / Pohjan päiväkoti
10.15-10.45 * Klinkbackan koulu
11.00-12.00 * Billnäs skola
12.45-13.05 Lövkulla Strömkarlsgränd 4 / Koskenlaskijankuja 4
   
Onsdag/Keskiviikko 17.1, 31.1, 14.2, 28.2, 14.3, 28.3, 11.4, 25.4, 9.5, 23.5, 6.6, 20.6
9.10-9.30 * Snappertuna skola
9.30-9.45 Tunabo daghem
10.00-10.15 Bäljarsin päiväkoti
10.30-10.50 Langansböle daghem
11.35-12.50 * Österby skola
13.00-13.20 * Österby eftis
   
Torsdag/Torstai 18.1, 15.2, 15.3, 12.4, 7.6
16.00-16.20 Fiskars torg / Fiskarin tori
16.25-16.45 Bakluravägen 8 / Baklurantie 8
17.10-17.25 Karis prästgård P-platsen / Karjaan pappila P-alue
17.35-17.50 Korsning Osmundbölevägen-Rebeckagatan / Risteys Osmundbölentie-Rebekkankatu
18.05-18.20 Spovgränd 4 / Kuovikuja 4
18.35-18.50 Korsning Dönsbyvägen & Långbackavägen / Risteys Dönsbyntie & Pitkämäentkatu
19.00-19.15 Stenåkersvägen / Kivipellontie
   
Torsdag/Torstai 1.2, 1.3, 29.3, 26.4, 24.5, 21.6
15.45-16.00 Fiskars torg / Fiskarin tori
16.05-16.25 Bakluravägen 8 / Baklurantie 8
16.55-17.10 Starrbölevägen 469 / Starrbölentie 469
17.15-17.30 Starrbölevägen 228 / Starrbölentie 228
17.45-18.00 Spovgränd 4 / Kuovikuja 4
18.15-18.30 Korsning Dönsbyvägen & Långbackavägen / Risteys Dönsbyntie & Pitkämäentkatu
19.00-19.15 Korsning Åkerändavägen & Växelvägen / Risteys Pellonpääntie & Vaihdetie
   
Torsdag/Torstai 11.1, 8.2, 8.3, 5.4, 3.5, 31.5
9.10-9.40 Klockars & Kila daghem / Klockars ja Kiilan päiväkoti
9.45-10.25 * Kiilan ala-aste
10.35-11.00 Solbacka daghem
11.45-12.00 Lomgränd 1 / Kuikkakuja 1
   
Torsdag/Torstai 25.1, 22.2, 22.3, 19.4, 17.5, 14.6
9.10-9.40 Klockars & Kila daghem / Klockars ja Kiilan päiväkoti
9.45-10.25 * Kiilan ala-aste
10.35-11.00 Solbacka daghem
11.45-12.00 Orrgränd 2 / Teerikuja 2
   
Fredag/Pejantai 12.1, 26.1, 9.2, 23.2, 9.3, 23.3, 6.4, 20.4, 4.5, 18.5, 1.6, 15.6
9.45-10.05 Vesterby daghem
10.15-11.00 * Västerby skola
11.35-12.15 * Mikaelskolan
12.30-13.00 * Björkebo daghem
13.30-13.50 Prästkragens daghem
   
Fredag/Perjantai  19.1, 2.2, 16.2, 2.3, 16.3, 13.4, 27.4, 25.5, 8.6, 22.6
9.15-9.40 Skogsgläntans daghem
9.55-10.20 Båssaboda daghem
10.40-11.00 Österby daghem
12.15-13.00 * Fiskarin koulu