Hoppa till sidans innehåll

Konnichiwa – hej – moi! Japanska medier på besök i Raseborg

Publicerad : 10/04/2025

Staden Karusellen

Onsdagen den 9 april 2025 var en spännande dag för barnen i Karusellens daghem i Karis: de skulle på morgonen få besök av en grupp japanska journalister. Inför besöket hade gymnastiksalen dekorerats med Finlands och Japans flaggor och hälsningsfraser inövats för att kunna hälsa gästerna välkomna.

Journalisternas besök på daghemmet var en del av ett heldagsbesök i Raseborg under en pressresa till Finland som Finlands ambassad i Tokyo arrangerat. Syftet med pressresan och besöket till Raseborg var att ge gruppen möjlighet att få bekanta sig med och lära sig mer om det finländska samhället särskilt ur ett jämställdhetsperspektiv.

– Jämställdhetsfrågorna intresserar i Japan väldigt mycket, och Finland betraktas ofta som en föregångare i jämställdhetsfrågor. Vår ambassadör får många frågor om jämställdhet och jämlikhet, inte minst på grund av World Economic Forums Gender Gap-rapport från 2024 som rankade Finland tvåa av 146 länder. Japans placering i samma rapport var 118, berättar Reetta Purontakanen, pressattaché på Finlands ambassad i Tokyo.

Gruppen hann under dagen besöka KWUM i Fiskars, Karis-Billnäs gymnasium och Nylands Brigad i Dragsvik där journalisterna fick chansen att intervjua en kvinnlig beväring. Dagen avslutades i Ekenäs med en intervju med stadsdirektör Petra Theman.

– Jag blev ifjol intervjuad av en japansk tidning för kommunala beslutsfattare och en kvinna som stadsdirektör verkade tydligen väcka mer nyfikenhet än vad jag kunde föreställa mig. Det har varit en givande dag, att kunna berätta om kommunernas uppgifter och om Raseborg, och samtidigt inse hur vi tar vårt jämlikhetstänk som något väldigt okonstlat och självklart, säger stadsdirektör Theman.